Współpraca z kontrahentami zza Odry wiąże się najczęściej z koniecznością dostarczania im dokumentów w języku niemieckim. Spółki ubiegające się o zezwolenie na wykonywanie działalności na terenie Niemiec muszą przedstawić m.in. zaświadczenia z urzędu skarbowego, wyciąg z rejestru handlowego i umowę spółki. Osoby, których postępowanie toczy się przed sądem za naszą zachodnią granicą, otrzymują ważne pisma, wezwania i pouczenia.
We wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach wymagane są tłumaczenia prawnicze. Aby móc je należycie wykonywać, niezbędna jest dobra znajomość systemów prawnych w Polsce i Niemczech, a w szczególności różnic między nimi, dbałość o szczegóły i zapewnienie dobrej zrozumiałości tekstu, np. poprzez wyjaśnianie instytucji prawnych niewystępujących w niemieckim systemie prawnym i na odwrót.
Charakterystyka tłumaczeń prawniczych
To przede wszystkim przekłady wymagające stosowania ściśle określonej terminologii. Może się ona różnić w zależności od kraju niemieckojęzycznego i nie być tak oczywista. Używanie terminów nieadekwatnych czy niejednoznacznych może prowadzić do nieporozumień, a każda pomyłka nieść ze sobą poważne konsekwencje – dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego tłumacza.
Wierność przekładu jest kluczowa zwłaszcza w przypadku sporów, w szczególności tych o dużym stopniu skomplikowania. Mogą być to spory dotyczące prawa patentowego, podatkowego lub alimentacyjnego.
Usługi w zakresie sporządzania tłumaczeń prawniczych obejmują przekład:
- aktów notarialnych, postanowień sądowych, opinii rzeczoznawców, umów spółek, wyciągów z niemieckiego rejestru handlowego,
- umów cywilnoprawnych i handlowych w obrocie gospodarczym,
- pism procesowych dotyczących m.in. postępowania karnego, spadkowego czy administracyjnego,
- zawiadomień o nałożeniu kar z tytułu popełnienia wykroczeń drogowych,
- wytycznych przeznaczonych dla przedsiębiorstw działających w określonym sektorze,
- testamentów,
- protokołów z inspekcji w zakładach pracy,
- deklaracji podatkowych i innych dokumentów.
Zapraszam do skorzystania z usług